zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Rolfing – ucelený systém terapie měkkých tkání, který pomůže hlavně s bolestmi zad a šíje

Veronika Tůmová
27.04.2024

Ať děláme cokoliv, naše tělo je v neustálé interakci s gravitací. Gravitační síly se přímo podílejí na tvaru a funkčnosti lidského organismu. Lidské tělo, pokud je správně uspořádané a vyvážené, je gravitační silou podporováno. Většina lidí však gravitaci vnímá naopak jako něco, s čím je třeba bojovat, co je táhne k zemi. Rolfing je dotyková metoda, která obnovuje přirozené vyvážení těla v gravitačním poli.

Pomocí dotykové manipulace s pojivovými tkáněmi a navozováním efektivnějších koordinačních a pohybových vzorců, ovlivňuje rolfing funkci lidského organismu jako celku. Jde o metodu strukturální integrace, která strukturu a funkčnost lidského těla přímo ovlivňuje. Metoda, která nenásilně napravuje škody způsobené špatnými pohybovými návyky je ve světě známá už dlouho a provádí se i u nás.

Bojujeme s následky nedostatku pohybu a špatných pohybových návyků 

Kdo z nás dokáže říct, že ho přinejmenším občas nebolí šíje, záda, bedra nebo klouby? Náš pohybový aparát nás s přibývajícími lety umí pěkně potrápit. Je to proto, že málo cvičíme a pěstujeme si nesprávné pohybové návyky. Někdy pomůže masáž, jindy fyzioterapie, ale mnohdy máme už ve středním věku zaděláno na problém, kdy se neobejdeme bez injekcí proti bolesti a dalším podobným medicínským postupům.

Jak rolfterapie probíhá?

Rolfterapii můžeme chápat podobně jako masáž, kdy terapeut dotykem působí na klienta, je tu však zásadní rozdíl. Klient se procesu plně účastní a spolupracuje, často například vykonává jemné a přesné pohyby, zatímco se terapeut snaží lépe organizovat jeho měkké tkáně. Základní rolfterapii tvoří deset sezení, která na sebe systematicky navazují. Rozmezí mezi jednotlivými setkáními může být několik dní až čtyři týdny. Nejdříve za půl roku, ale klidně i později, je možné pokračovat v pokročilých sezeních. 

Spolupráce klienta je pro terapii zásadní

Důležitou součástí rolfterapie je aktivní spolupráce klienta. Každá hodina sezení má určitý cíl a výstup, na konci některých setkání klient dostává jednoduchý "domácí úkol", který je někdy pouze pozorovací a spočívá v tom, že si klient třeba jen sám sebe více všímá, snaží se být vnímavější, citlivější a podobně. Jindy je úkol více specifický a konkrétní, například je potřeba směřovat při chůzi kolena vpřed, upravit způsob sezení a podobně. Jedno sezení trvá přibližně šedesát minut.

Co je cílem rolfterapie?

Cílem rolfterapie není opravit, co je špatně, ale dovolit tělu, aby si rovnováhu vytvořilo samo. Místo snahy vyřešit lokální problém, jako je například bolest zad, bolest kolene či kotníku, kdy se terapeuti obvykle zaměřují pouze na samotný problém, při rolfterapii se provádí reorganizace myofasciální sítě celého těla. Vždy se tedy nahlíží na „lokální“ problém jako na symptom „globálního“ neuspořádání celé fasciální sítě neboli měkkých tkání těla. K vyřešení tohoto problému dojde v důsledku lepší vyrovnanosti a zároveň větší výkonnosti celého systému. Rolfing rozvíjí schopnost organizmu pružně reagovat na nové fyzické, mentální i emocionální situace. Přínosem terapeutického procesu je výrazné zlepšení dýchání, lehčí pohyb, citlivější tělesná vnímavost, efektivně vyvážené tělo bez pocitu ztuhlosti, bez bolesti a chronického stresu.

Zdroj: rolfterapiepraha.czrolfing-praha.cz

Autor: Veronika Tůmová

Černý kašel – příznaky, léčba, očkování a přeočkování
Jak dosáhnout zdravé pokožky s pomocí BIO přírodních produktů

Další články

Montessori – ten nejlepší start do života dítěte?
Rodiče a děti

Montessori – ten nejlepší start do života dítěte?

30.03.2024

Za touto dnes tolik populární a propagovanou metodou stojí první vysokoškolsky vzdělaná lékařka v Itálii. Maria Montessori, vědkyně, která podle všeho považovala dětství za stěžejn ...