Co je to lipom

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, bez zjevných příčin. Konzistence lipomu je nepoddajná, vyskytuje se jednotlivě nebo i v seskupeních. Pokud svým umístěním a velikostí lipomy utlačují nerv, mohou i bolet.

Výskyt lipomů je poměrně častý a častým problémem je také to, že se po odstranění vrací, někdy i ve větším množství.

Možné příčiny vzniku lipomů

Pokud se u někoho vyskytují lipomy na více místech, nebo se po odstranění stále vrací, může jít o problém související s nedostatkem lecitinu či některých vitamínů, např. E nebo C. Léčba by se měla zaměřit na zdravou životosprávu a vhodnou detoxikaci organismu. Důležitý je také pitný režim a omezení nasycených tuků v potravě.

Další možnou příčinou může být také vrozené oslabení tukové tkáně a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.

Léčba lipomů

Lipomy se většinou odstraňují z estetických důvodů, neboť jinak neznamenají nijak závažný problém. Bývá to obvykle jednoduchá procedura, protože jde o nádory přesně ohraničené, nezasahující do okolních tkání.

Odstranění lipomu je většinou chirurgický zákrok, někdy se používá také liposukce. Pokud je lipom rozsáhlejší, rychle roste a vadí při pohybu, provádí se biopsie a následné mikroskopické vyšetření.

Nejčastěji se objevují na trupu, v týle, nebo na předloktí.

K výskytu lipomů jsou podle všeho náchylnější ženy. Obvykle se vyskytují v podkoží, mohou se však objevit i ve vnitřních orgánech, např. v jícnu nebo v žaludku.

Velmi vzácně se z lipomů stanou nádory nebezpečnější až zhoubné, je však vhodné jakékoliv změny ve velikosti, konzistenci a bolestivosti lipomu sledovat.

Prevence opakovaného výskytu lipomů

Je vhodné přehodnotit složení stravy a upravit jídelníček. Vyhýbat se uzeninám, živočišným tukům, vaječným žloutkům, tučným masům a alkoholu, vynechat konzervovaná jídla a značně omezit sůl.

Naopak by se mělo zařadit velké množství syrové, listové i kořenové zeleniny, některé mléčné výrobky, např. kefír, netučná masa a ryby, často a dostatečně pít.

K dlouhodobé prevenci se používá přípravek Lecitamin, který čistí cévy, snižuje cholesterol a odbourává krevní tuk. Pro redukci tuku a vzniku lipomů jsou k dostání také bylinné čaje a masti, doporučují se bylinné či solné koupele.

Při podezření na lipom navštivte svého kožního lékaře, který vás v případě nutnosti doporučí k dalším vyšetřením.

Co je to lipom patří do témat
 • Lipom Zuzka 21.10.2015 20:44:11

  Dobry den, pred rokem a pul jsem absolvovala biopsii. Slo o bouli 7cm na 7cm v horni casti leveho prsu. Jakoby na hrudniku. Vysledky byly prokazujici lipom. Bylo mi doporuceno vyndani, jenze jsem se na to vykaslala. Boule me ale nyni zacina lehce pobolivat. Proto bych se chtela zeptat, zda mi, krom toho, ze mi muze boule vyrust vice, hrozi nejake nebezpeci? A zda tato s vetsi boule jdou odstranit lehce nebo budu muset byt hospitalizovana? Dekuji za odpoved. Zuzka

 • Lipom Radka 30.06.2015 19:40:22

  Objevila se my boule v břiše nad pupíkem a začíná mě dost bolet
  Sleduji že se boule trošku zvětšila. Musím si bouly nechat co nejdřív odstranit ?

  • Re: Lipom - pro Radku, viz vyse Lucie 23.09.2015 13:44:06

   Dobry den,, nemuzu vam reagovat na prispevek,protocpisu takhle. Pokud mate bouli nad pupkem, nemusi to hned znamenat ze to mate lipom, ale muze to byt taky neco jineho, napr. Kyla a ta je nebezpecnejsi.. Pokud jste s tim nikde nebyla, radila byvh navstivit doktora. Pokud to mate ale potvrzene, ze jde o lipom, tak pokud se vam to rapidne nezvetsuje nebo neboli to, tak bych to zatim nechala tak, jinak je teda moznost to odstranit a to opet po konzultaci s lekarem. Hezky den :)

 • Lenka 15.09.2015 15:05:19

  Zdravím, když se dáodstanit liposukcí, je tofajn. Koukala jsem na tytostránky:http://www.vaserlipo.cz/cz/o-vaser-lipo. Vcelku mě zaujaly.Dále jsem koukala na nějakévýsledky liposukcí a musímříct, že tahle:http://ona.idnes.cz/ctenarka-podstoupila-liposukci-bricha-dy1-/zdravi.aspx?c=A150826_101912_zdravi_pet se vážněpovedla, co říkáte? :)

 • lipom jiřina 17.05.2014 04:28:15

  Dnes mi při vyšetření na plicní ambulanci oznámila lékařka že mám na plíci lipom.Dá se to nějak léčit ?
  Děkuji


Kožní nádory patří do témat

Adresář

Kožní nádory ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Kožní nádory

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku